Podstawowe rodzaje szalunków i ich zastosowania

Podstawowe rodzaje szalunków i ich zastosowania

Szalunki to konstrukcje tymczasowe, które służą do podtrzymywania ścian, stropów i innych elementów budynku podczas prac budowlanych. Istnieją różne rodzaje szalunków, a ich wybór zależy od rodzaju budynku, konstrukcji oraz wymagań technologicznych. Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje szalunków i ich zastosowania.

Jakie szalunki wykorzystuje się najczęściej?                            

Szalunki deskowe to najczęściej stosowane szalunki, składające się z belek i płyt z drewna lub płyty pilśniowej. Są stosowane do wznoszenia ścian i stropów oraz elementów betonowych o nieregularnych kształtach. Mogą być wykorzystywane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Szalunki kolumnowe to z kolei specjalne konstrukcje, które służą do wznoszenia kolumn betonowych. Składają się z kółek, prowadnic, kratownic i innych elementów, które pozwalają na regulację wysokości i kształtu kolumny. Szalunki ścianowe natomiast służą do wznoszenia ścian. Składają się z kieszeni szalunkowej, wsporników, płyt nośnych, kotew oraz innych elementów. Są szczególnie przydatne w przypadku wznoszenia budynków o dużych gabarytach.

Szalunki do zadań specjalnych

Zajmując się wynajmem szalunków we Wrocławiu, szalunki tunelowe polecamy wykorzystać do wznoszenia tuneli, np. podziemnych parkingów, kanałów technicznych czy tuneli kolejowych. Składają się one z ram, systemów prowadzenia i regulacji oraz innych elementów, które pozwalają na precyzyjne ustawienie szalunków w celu uzyskania pożądanego kształtu tunelu. Szalunki peri to z kolei szalunki systemowe, które pozwalają na szybki i efektywny montaż konstrukcji szalunkowej. Składają się z elementów aluminiowych lub stalowych, które można łatwo łączyć i regulować. Szalunki peri stosuje się w przypadku budynków o skomplikowanej geometrii i dużych powierzchniach ścian.